Yardım(S.S.S)

Mirc Nedir Mirc Nasıl Kullanılır?

Mirc Nedir Mirc Nasıl Kullanılır Sorusunu merak eden için. Öncelikle ilk sorudan başlayalım

mIRC Nedir?

mIRC, sohbet siteleri, chat siteleri, arkadaşlık siteleri, evlendirme chat siteleri gibi sitelerde kullanılan Sohbet Chat ettikleri daha sonra insanların farklı insanlarla tanışmak Sohbet chat isteği artıkça sohbet odaları, chat odamaları gibi ortamlar sunan ve bu ortamlara ulaşmanızı hızlı ve kolaylaştırmak için bilgisayar üzerinden sohbet sitelerine girmeden sadece bir program aracı ile siteye girmek amaçlı oluşturulmuş istemci programı olarak tasarlanmış ve IRC sunucularına bağlanmayı sağlayan bir programdır.

mIRC’i Kim Buldu?

mIRC programını ilk tasarlayan ve ortaya çıkaran Khaled Mardam-Bey’tir. mIRC’in açılımı ise (M)ardam Khaled Bey (I)nternet (R)elay (C)hat’tir. Khaled Mardam-Bey’in mIRC’i yaparkenki amacı, komutlarla uğraşmadan, menüler yardımını daha kolay kullanmayı amaçlamıştır.

mIRC’in Çalışma Sistemi Nasıldır?

mIRC sohbet sunucularına girmek için mIRC Script‘nin içine kodlar eklenerek var olan komutların kullanımını kolaylaştırarak sohbet kullanıcılarına sunulmuştur. mIRC Script‘leri kodlamalar ve yazılımlar ile oluşturulmuş toplu dosyalardır.

mIRC Programını Kimler Kullanıyor?

Khaled Mardam Bey’in ortaya çıkardığı mIRC programını bugün hemen hemen tüm sohbet siteleri kullanmaktadır. mIRC Script coder’leri, mIRC’in kodlarını değiştirerek kendi sohbet sitelerine özgü yeni tasarımlar ortaya çıkararak yeni görünümlü hatta daha fazla opsiyon ekleyerek kullanıcılara hitap etmeyi başarmışlardır.

Örnek olarak: Bugün mIRC üzerinde sosyal paylaşım sitelerine girilebiliyor. Müzik dinlemek ve  oyun oynamak gibi seçeneklerine kadar bir çok uzantı sağlana bilmektedir.

mIRC Nasıl Kullanılır?

Bunların hepsini bir kenara bıraktıktan sonra gelelim mIRC programını nasıl kullanırsınız. Öncelikle kullanımı çok kolay olan bu programı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir.

Bilgisayarınıza indirme işlemini gerçekleştirdikten sonra karşınıza çıkacak olan exe dosyasını açıp bilgisayarınıza programı kurmalısınız.

Kurulum işlemi tamamlanıp masa üstünüze gelen mIRC ikonunu çift tıklayarak programın içine gire bilirsiniz.

Bağlanmak istediğiniz sohbet sunucusunun adresini /server irc.tatlialem.net adı şeklinde, bu komutu kullanarak istediğiniz tüm sunuculara giriş yapabilirsiniz.

Daha sonra karşınıza çıkacak olan Nick seç ve şifre gir ekranına seçmiş olduğunuz Nick’i eğer girdiğiniz sitede isminiz kayıtlı ise alttaki şifre kısmına da şifrenizi yazarak gire bilirsiniz.

mIRC’in Özellikleri?

Girmiş olduğunuz her hangi bir sohbet sunucusunda mIRC ekranında ilk önce girmiş olduğunuz sunucunun global kanalları açılacaktır. Tabiki sunucuların kendilerini korumak için kurdukları koruma botlarının da ekstradan sayfaları da karşınıza gelecektir.

En aşağıda bulunan yazı yazma kısmında sizler için oluşturulmuş renkli yazı seçenekleri ve ruh halinizi yansıtan ikonlarda yer almaktadır. Bunlarla birlikte size ayıt küfür korumaları, konuşmak istemiyorsanız özel görüşmeleri açma/kapama seçeneği. Eğer sunucu içerisinde yetkili iseniz yetki çerçeveniz dahilinde, size özel komutları kullana bilirsiniz.

Örnek olarak: Kişileri kanaldan atma, kişilere uyarı verme, kanaldan banlama, süreli uzaklaştırma, kişilere geçici yetki verme ve yetkiyi alma gibi bir çok komutu rahatlıkla kullana bilirsiniz.

İnsanlar arasındaki iletişimi daha kolay hale getire bilmek için yapılmış olan mIRC programı bugün belki modası geçmiş gibi görünse de hiç bir zaman için eskimeyen ve hala varlığını sürdüren bir yazılım programıdır.

Bu makalede sizlere Mirc Nedir Nasıl Kullanılır sorularına aydınlık getirmeye çalıştık başka bir makalede tekrardan sizlerle görüşmek dileği ile Sohbetx olarak hoş sohbetler dileriz.

 

Deneme Cevap 1